prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc. 80-ročný

Seminár

Pri príležitosti 80. rokov prof. Ing. Václava Kalaša, DrSc. sa pod záštitou dekana Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave uskutočnil 2. októbra 2008 odborný seminár, na ktorom sa zúčastnilo aj množstvo hostí z partnerských univerzít na Slovensku i z Čiech. Najprv sme sa mali možnosť prostredníctvom krátkeho audiovizuálneho pásma nahliadnuť do súkromného života pána profesora, ktorý už v mladosti doma konštruoval rozličné elektronické zariadenia, zostrojil jeden z prvých televíznych prijímačov v republike, neskôr viedol k záujmu o techniku aj svoje deti.

01Video4.jpg
02.jpg
Video1.jpg
Video3.jpg

V ďalšom príspevku nám pripomenul svoje pôsobenie na katedre automatizácie a regulácie, najvýznačnejšie projekty ktorým sa venoval.

V pozdravných príhovoroch, ktoré nasledovali zaznievalo mnoho ďakovných slov za plodnú spoluprácu, odzneli milé spomienky na spoločné zážitky a priania zdravia do ďalších rokov.

Po seminári hostia ešte dlho diskutovali a spomínali na slávnostnej recepcii...
01OslavenecSManzelkou.JPG
03SlavnostnyPrihovor.JPG
05OslavenecSManzelkou.JPG
07Aula.JPG
09Aula.JPG
11Aula.JPG
13ProrektorJanicek.JPG
15PrihovorKrokavec.JPG
17ZastupyGratulantov.JPG
19Pripitok.JPG
21Gratulanti.JPG
23Diskusie.JPG

prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc.

Václav Kalaš sa narodil 28. 9.1928 v Považskej Bystrici. Jeho cesta k dráhe vysokoškolského profesora nebola jedno­duchá. Svoju odbornú kariéru začínal ako učeň (navíjač elektromotorov) v roku 1943. V roku 1949 maturoval v Malackách a v roku 1953 ukončil s vyznamenaním štúdium na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave. Od roku 1952 bol po­mocným asistentom a od roku 1953 riad­nym asistentom na Ústave elektrických po­honov a dráh EF SVŠT. V roku 1959 významne prispel k rozvo­ju výučby automatizácie na Slovensku, keď bol spoluzakladajúcim členom Katedry automatizácie a regulácie EF SVŠT a jej prvým vedúcim. V ďalších ro­koch obhájil kandidátsku dizertačnú prá­cu (1961) a habilitoval sa (1963). V roku 1970 bol menovaný mimoriadnym profesorom. V roku 1978 obhájil doktorskú dizertačnú prácu, ako prvú˙z˙kybernetiky na Slovensku a˙v˙tom istom roku sa stal členom koreš­pondentom SAV. V˙roku 1980 bol menovaný profesorom. V˙roku 1984 bol zvolený za aka­demika SAV. V˙roku 1986 sa stal člnom korešpondentom ČSAV. To je stručný faktograficky prehľad tzv. odborného rastu. Je za tým mimoriadna odborná erudícia a pracovi­tosť, dosiahnuté výsledky v odbornej prá­ci, výsledky v riadiacej práci, schopnosť predvídať vývoj, stanoviť potrebné a reál­ne ciele a doviesť kolektív k ich splneniu.

Je to len jedna časť zo životného príbe­hu. Veľa úsilia vložil prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc. do rozvoja vysokého škol­stva a osobitne odboru zameraného na kybernetiku Ako už bolo uvedené bol prvým vedúcim Katedry automatizácie a regulácie EF SVST a celkove viedol ko­lektív katedry v rôznych obdobiach 14 ro­kov a ostatne roky významne ovplyvňoval a ovplyvňuje dianie v odbore ako v pe­dagogickej, tak aj vo vedeckej oblasti Významné je jeho pôsobenie v akademických funkciách. Šesť rokov bol prodekanom EF SVŠT a v rokoch 1976-79 dekanom EF SVŠT. Svojimi aktivitami významne pri­spel k rozvoju vysokoškolského vzdeláva­nia v elektrotechnike a kybernetike v celej bývalej Československej republike. Bol vo vedeckých radách EF SVŠT, SVŠT, EVÚ Nová Dubnica, bol predsedom Vedeckého kolégia SAV pre matematiku, fyziku a elektroniku, podpredsedom Vedeckého kolégia ČSAV pre elektrotechniku a˙kybernetiku, predsedom komisií pre obhajo­by kandidátskych a doktorských dizertač­ných prác, atď. Funkcie, ktoré vykonával bolí náročné a výsledky práce pri ich vykonávaní pozitívne ovplyvnili vzdelávanie i vedu v relevantných oblastiach v celej re­publike.

V pedagogickej oblasti výrazne prispel k vytvoreniu kvalitných študijných plánov pre elektrotechnické univerzitné vzdeláva­nie a osobitne pre odbory spojene s ky­bernetikou. Vybudoval nové predmety, v ktorých boli mimoriadne kvalitné a zaujímavé prednášky a tvorivé cvičenia. Prof. Kalaš je učiteľom, ktorý vie nadchnúť svojich poslucháčov, vie ich na­plno zaujať, vie ich zapojiť do riešenia úloh. Bol vedúcim študijného odboru Technická kybernetika, založil zameranie Robotika, viedol okolo 100 diplomových prác, atď. Dá sa povedať že "cez jeho ru­ky prešlo" viac ako 3500 absolventov od­boru, ktorých ovplyvnil a ktorí sa k nemu hrdo hlásia ako k svojmu učiteľovi.

Výsledky vedeckého bádania spracoval do 21 knižných publikácií a vysokoškol­ských učebníc a predniesol na viac ako 120 kongresoch, sympóziách a konferenciách. Vytvoril špičkovú vedeckú školu servosystémov. Vychoval 13 vedeckých pracovníkov - z toho traja sú vysokoškolskí profesori. Viedol 13 štátnych výskum­ných úloh. Pod jeho vedením vznikol celý rad unikátnych zariadení, ktoré boli nasadené v praxi. Publikoval takmer 200 vedeckých prác doma i v zahraničí. Je autorom resp. spo­luautorom 23 patentov. Bol vedúcim ko­lektívu riešiteľov viac ako pol stovky významných, väčšinou realizovaných, projektov pre priemysel a výskumné orga­nizácie. Vypracoval 65 expertíznych po­sudkov, oponoval takmer päťdesiat dizer­tačných a habilitačných prác a viac ako štyridsať výskumných sprav.

Prof. Kálaš ako vedec a učiteľ prispel k rozvoju kybernetiky a využitiu dosiahnu­tých výsledkov v praxi. Svojimi výsledkami prispel najmä k analýze a syntéze neline­árnych pohybových systémov. Významne rozvinul problematiku invariantnosti a ro­bustnosti pohybových systémov s výrazne premenlivými parametrami a to najmä pre robotiku, so zachovaním referenč­ných responzií. Ďalej prispel k rozvoju senzorových systémov pre pohybové systémy a rozvinul i problematiku nelineárnej filtrácie signálov. Jeho práce vytvorili priestor pre ďalšie tvorivé pokračovanie v daných oblastiach.

Výsledky jeho práce boli doposiaľ oce­nené 54 vyznamenaniami a oceneniami, z ktorých najvýznamnejšie sú Zlatá meda­ila SVŠT - 1976, Zlatá plaketa Aurela Stodolu - 1978 (SAV), Za zásluhy o výstavbu - udelené v r. 1978 preziden­tom republiky, Medaila ČSAV J. E. Purkyné - 1987, Cena Ministra školstva - 1982, Zlatá plaketa F. Krížika - 1988 (ČSAV), Národná cena SR - 1989, Zlatá plaketa STU - 1998, Čestné uznanie SAV v rámci akcie Významné osobnosti roka 2003, Veľká medaila sv. Gorazda 2003.

Prof. Kalaš je stále našim učiteľom, no­siteľom nových myšlienok, nápadov, riešení. Je vzorom prístupu k práci, tvori­vosti, húževnatosti, schopnosti zapáliť ľudí pre prácu, pre určitú myšlienku. Je príkladom učiteľa, ktorý svojich spolupra­covníkov a študentov vie "zapáliť" pre prá­cu, pre svoj odbor, pre hľadanie nových riešení.

Do ďalších rokov želáme prof. Kalašovi dobré zdravie, pohodu a čo najviac ra­dostných chvíľ v rodine i na našej fakulte, ako aj úspechy vo všetkých oblastiach, ktoré ho bavia, tešia a prinášajú mu radosť.

 

 

Kolektív Ústavu riadenia a˙priemyselnej informatiky STU FEI v Bratislave

 

 

Verzia pre tlač (AT&P Journal, 10/2008)