Súťaž v stavbe a programovaní robotov pre základné a stredné školy, RoboCup Junior Slovensko 2009, Liptovský Hrádok, 15. mája 2009

Zadanie kategórie Konštrukcia

Misia STS-125

Pred štyrmi dňami, 11.5.2009 odštartoval raketoplán Atlantis na poslednú servisnú jedenásťdňovú misiu známeho Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu (Hubble Space Telescope). Od vašej šikovnosti teraz závisí ako táto misia dopadne, či sa podarí všetky prístroje satelitu opraviť správne a astronauti sa bezpečne vrátia na Zem.


Obr.1. Hubblov vesmírny ďalekohľad

Ihrisko 1800 mm x 1800 mm je modelom vesmíru. V strede sa nachádza Zem, na ihrisku je vyznačená modrým kruhom priemeru 100 mm. Okolo Zeme vo vzdialenosti 559 km (na ihrisku 600 mm) obieha satelit na takmer kruhovej obežnej dráhe Zeme. Obežná dráha je vyznačená čiernou páskou šírky 10 - 20 mm, model satelitu predstavuje biely hrnček pripevnený o podložku, pozri obrázok. Svietiaca žiarovka v rohu ihriska predstavuje Slnko. Štart raketoplánu sa konal o 2 hodine poobede, čiže približne smerom k Slnku.

Úloha

Robot (raketoplán) bude oštartovaný na Zemi (stlačením tlačidla ŠTART) a je natočený neznámym smerom. Na jeho palube je 7 astronautov (LEGO postavičiek) a prístroje určené na opravu satelitu (tri LEGO kocky).

Raketoplán sa najskôr samočinne nasmeruje na Slnko a opustí Zem smerom k obežnej dráhe. Po dosiahnutí obežnej dráhy začne po nej krúžiť okolo Zeme, až kým nedosiahne miesto, kde obieha satelit. Prístroje primontuje na satelit (vysype ich do hrnčeka) a 1-4 astronauti podniknú výstup do kozmu (opustia robota, musia sa dotýkať povrchu ihriska a byť v blízkosti ďalekohľadu - nie ďalej ako 200 mm), aby mohli vykonať opravu ďalekohľadu. V ďalšom kroku sa astronauti nalodia naspäť do raketoplánu (čiže robot ich nejakým spôsobom vezme so sebou) a raketoplán opustí obežnú dráhu smerom na Zem, kde pristane (zastane a musí sa Zeme dotýkať alebo ju zhora zakrývať nejakou svojou časťou).


Obr.2. Model vesmíru

Hodnotenie

Bodový zisk družstva je určený nasledovne:
Spolu najviac: 82 bodov.

V prípade rovnosti bodov rozhoduje čas spotrebovaný na misiu. Poznámka: ak štart nesmeruje k Slnku, ostatné bodové zisky stále platia (náhradný nočný štart).

Pravidlá

V prípade akýchoľvek nejasností sa informujte u poroty. Želáme vám veľa úspechov, dobré nápady a tvorivú tímovú spoluprácu.