prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc. (28. 9. 1928 - 24. 11. 2013)

Nestor slovenskej robotiky, akademik prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc. zomrel dňa 24. novembra 2013 vo veku 85 rokov.

 

Narodil sa 28. 9.1928 v Považskej Bystrici. Jeho cesta k dráhe vysokoškolského profesora nebola jednoduchá. Svoju odbornú kariéru začínal ako učeň (navíjač elektromotorov) v roku 1943. V roku 1949 maturoval v Malackách a v roku 1953 ukončil s vyznamenaním štúdium na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v Bratislave. Od roku 1952 bol pomocným asistentom a od roku 1953 riadnym asistentom na Ústave elektrických pohonov a dráh EF SVŠT. V roku 1959 významne prispel k rozvoju výučby automatizácie na Slovensku, keď bol spoluzakladajúcim členom Katedry automatizácie a regulácie EF SVŠT a jej prvým vedúcim. V ďalších rokoch obhájil kandidátsku dizertačnú prácu (1961) a habilitoval sa (1963). V roku 1970 bol menovaný mimoriadnym profesorom. V roku 1978 obhájil doktorskú dizertačnú prácu, ako prvú z kybernetiky na Slovensku a v tom istom roku sa stal členom korešpondentom SAV. V roku 1980 bol menovaný profesorom. V roku 1984 bol zvolený za akademika SAV. V roku 1986 sa stal člnom korešpondentom ČSAV. To je stručný faktograficky prehľad tzv. odborného rastu. Je za tým mimoriadna odborná erudícia a pracovitosť, dosiahnuté výsledky v odbornej práci, výsledky v riadiacej práci, schopnosť predvídať vývoj, stanoviť potrebné a reálne ciele a doviesť kolektív k ich splneniu.

Je to len jedna časť zo životného príbehu. Veľa úsilia vložil prof. Ing. Václav Kalaš, DrSc. do rozvoja vysokého školstva a osobitne odboru zameraného na kybernetiku. Ako už bolo uvedené bol prvým vedúcim Katedry automatizácie a regulácie EF SVST a celkove viedol kolektív katedry v rôznych obdobiach 14 rokov a ostatne roky významne ovplyvňoval a ovplyvňuje dianie v odbore ako v pedagogickej, tak aj vo vedeckej oblasti Významné je jeho pôsobenie v akademických funkciách. Šesť rokov bol prodekanom EF SVŠT a v rokoch 1976-79 dekanom EF SVŠT. Svojimi aktivitami významne prispel k rozvoju vysokoškolského vzdelávania v elektrotechnike a kybernetike v celej bývalej Československej republike. Bol vo vedeckých radách EF SVŠT, SVŠT, EVÚ Nová Dubnica, bol predsedom Vedeckého kolégia SAV pre matematiku, fyziku a elektroniku, podpredsedom Vedeckého kolégia ČSAV pre elektrotechniku a kybernetiku, predsedom komisií pre obhajoby kandidátskych a doktorských dizertačných prác, atď.

V pedagogickej oblasti výrazne prispel k vytvoreniu kvalitných študijných plánov pre elektrotechnické univerzitné vzdelávanie a osobitne pre odbory spojené s kybernetikou. Vybudoval nové predmety, v ktorých boli mimoriadne kvalitné a zaujímavé prednášky a tvorivé cvičenia. Prof. Kalaš bol učiteľom, ktorý vedel nadchnúť svojich poslucháčov, naplno ich zaujať, zapojiť do riešenia úloh. Bol vedúcim študijného odboru Technická kybernetika, založil zameranie Robotika, viedol okolo 100 diplomových prác, atď. Dá sa povedať že cez jeho ruky prešlo viac ako 3500 absolventov odboru, ktorých ovplyvnil a ktorí sa k nemu hrdo hlásia ako k svojmu učiteľovi.

Výsledky vedeckého bádania spracoval do 21 knižných publikácií a vysokoškolských učebníc a predniesol na viac ako 120 kongresoch, sympóziách a konferenciách. Vytvoril špičkovú vedeckú školu servosystémov. Vychoval 13 vedeckých pracovníkov - z toho traja sú vysokoškolskí profesori. Viedol 13 štátnych výskumných úloh. Pod jeho vedením vznikol celý rad unikátnych zariadení, ktoré boli nasadené v praxi. Publikoval takmer 200 vedeckých prác doma i v zahraničí. Bol autorom resp. spoluautorom 23 patentov. Bol vedúcim kolektívu riešiteľov viac ako pol stovky významných, väčšinou realizovaných, projektov pre priemysel a výskumné organizácie. Vypracoval 65 expertíznych posudkov, oponoval takmer päťdesiat dizertačných a habilitačných prác a viac ako štyridsať výskumných sprav.

Prof. Kalaš ako vedec a učiteľ prispel k rozvoju kybernetiky a využitiu dosiahnutých výsledkov v praxi. Svojimi výsledkami prispel najmä k analýze a syntéze nelineárnych pohybových systémov. Významne rozvinul problematiku invariantnosti a robustnosti pohybových systémov s výrazne premenlivými parametrami a to najmä pre robotiku, so zachovaním referenčných responzií. Ďalej prispel k rozvoju senzorových systémov pre pohybové systémy a rozvinul i problematiku nelineárnej filtrácie signálov. Jeho práce vytvorili priestor pre ďalšie tvorivé pokračovanie v daných oblastiach.

 

 

-rb-

 
01Video4.jpg
02.jpg
Video1.jpg
Video3.jpg

Výber publikácií