Ak sa v tomto prázdninovom čase zatúlate do Viedne, odporúčame
návštevu Hallo, Robot! s podtitulom Design medzi človekom a strojom,
ktorú nájdete v tamojšom múzeu úžitkového
umenia MAK (Osterreichische Museum fuer angewandete Kunst, Stubenring 5).
Deti majú vstup zdarma, ak si nainštalujete šikovnú appku tak druhý
lístok je tiež zadarmo. Výstava je rozložená
v štyroch sálach a okrem zoznámenia sa s robotmi z filmov a literatúry
uvidíte aj dvoch priemyselných robotov ABB a zopár výskumných
projektov z celého sveta. Keďže je to múzeum zamerané na dizajn,
nechýba ani množstvo nápadov, myšlienok a štúdií, ktoré naznačujú smer
budúceho vývoja robotiky.
Hoci živých exponátov nie je až tak veľa a vo Viedni určite nájdete aj interaktívnejšie výstavy, nenechajte si ju ujsť. Ak ju navštívite s deťmi, možno sa vám otázky, ktoré sa kurátori snažia návštevníkom klásť, budú zdať ešte dôležitejšie, keďže práve nastupujúcej generácie sa dotknú najviac.
Na prvý pohľad by vás tu roboty hľadať nenapadlo...
Výstava je putovná a potrvá až do konca septembra, kedy sa presunie do Gentu a zrejme aj ďalej. Medzinárodný charakter zrejme spôsobil, že takmer nenájdete lokálne robotické projekty a tak sa žiaľ s rakúskou robotikou veľmi nezoznámite.
Kip - empatický robot.
Výstava však má čo ponúknuť laikom i odborníkom. Tí druhí sa určite potešia stretnutiu so "starými známymi" - azda najlákavejší je R2-D2, a ak nesledujete sci-fi scénu celkom detailne tak zopár tipov na filmy či knihy si odnesiete. Sála s priemyselnými robotmi kladie asi otázku, ktorá vo verejnosti zarezonuje najviac - otázku či nám roboty nejakú prácu ešte nechajú. Nie je to len otázka robotiky, ale aj ďalších nových technológií, pričom na výstave sa najviac venovali 3D tlači, ktorá má k robotike veľmi blízko.
Okrem 3D tlače je pozornosť venovaná aj dronom a ich vplyvu na spoločnosť, ale táto téma je len naznačená, nejde príliš do hĺbky. Ďalšia časť expozície sa venuje architektúre a mobilným či rekonfigurovateľným obydliam a pôsobí trocha neorganicky, predsa len súvisí s robotikou len okrajovo. Naopak, prekvapivo málo miesta dostali autonómne automobily, ktoré sú už takmer za rohom...
Blabdroid - robot dokumentarista.
Niektoré exponáty predstavujú len model, či zhmotnenú myšlienku autora, čo technicky zameraných návštevníkov môže niekedy rozladiť. Ale na tejto výstave nejde o prehliadku dokonalých technických riešení, ide skôr o spoločné hľadanie odpovedí na otázky, ktoré so sebou prinášajú najnovšie technológie. Dávno to za nás robia autori sci-fi, ale je zrejmé, že niektoré už treba riešiť naozaj a nielen na stránkach kníh. A sú to otázky natoľko dôležité, že nie je dobré nechať ich len na technikov a inžinierov...
Otázky spolunažívania s robotmi, zdieľania či vytvárania emócií alebo komunikácie s umelou inteligenciou nie sú azda na programe dňa, ale keďže zasahujú hlboko do ľudskej spoločnosti, je na mieste venovať sa im aspoň trocha v predstihu.
Starship doručovací robot.
V poslednej sále môžete spolu s tvorcami hľadať hranice medzi strojom a človekom - či už je to otázka zvyšovania ľudských schopností, alebo implantátov a umelých náhrad častí tela. Kde končí človek a stáva sa z neho stroj a naopak, kde sa z mechanizmu stáva čosi viac ostáva otvorenou otázkou, ale po odchode z výstavy vám bude v hlave vŕtať.
K výstave vyšla veľmi podrobná a bohato ilustrovaná knižná publikácia Hello, Robot! v dvoch jazykových mutáciach - nemeckej a anglickej. Nedajte sa odradiť pomerne fádnou obálkou - nájdete v nej podrobný opis takmer všetkých exponátov aj s ich príbehom. Žiaľ, cena je asi ešte odradzujúcejšia ako obálka :)
Aj v už spomínanej aplikácii na mobil nájdete mnoho doplňujúcich informácií k jednotlivým exponátom (pozor, appka potrebuje pripojenie na internet, ale v múzeu je wifi, heslo dostanete v pokladni).
V septembri je v programe aj niekoľko workshopov pre deti. Všetky informácie k výstave nájdete na stránkach www.mak.at
-rb-