Seminár zo sveta robotiky
Zámerom semináru je budovať komunitu odborníkov (presahujúcu akademickú sféru) zaoberajúcich sa robotikou - z rôznych uhlov pohľadu. Seminár organizuje občianske združenie Robotika.SK. Seminár sa koná každú prvú stredu v mesiaci, začína o 17:30 v tvorivej dieľni FabLab (CVTI). Počas pandémie koronavírusu COVID-19 sa seminár koná online.PLÁN NA NAJBLIŽŠIE OBDOBIE:
- 1. 2. 2023, 17:30-19:00, FabLab (61. prednáška)Marek Čorňák: Prirodzená interakcia človek – robot
Priemysel v súčasnosti zažíva štvrtú priemyselnú revolúciu. Táto revolúcia sa významne prejavuje aj v robotike, kde vo fabrikách roboty postupne „vyliezajú“ zo svojich ochranných klietok v podobe dômyselných a vysoko flexibilných „kolaboratívnych robotov“. Tieto roboty disponujú rôznymi technológiami, ktoré im umožňujú prácu v bezprostrednej blízkosti človeka a tak otvárajú dvere k obrovskému množstvu nových aplikácii. Vďaka kolaboratívnym robotom už nie je vo výrobe cieľom človeka nahradiť. Cieľom je práve naopak využiť človeka a jeho výnimočné kognitívne a rozhodovacie schopnosti v kombinácii s presnosťou a neúnavnosťou robota a dosiahnuť tak unikátnu spoluprácu, ktorá bude poskytovať optimálne riešenie širokého spektra náročných úloh. Efektivita tejto spolupráce do vysokej miery závisí najmä od rozhrania medzi človekom a robotom. Rozhranie človek-robot je kľúčové pri predávaní informácii v ľudsko-robotickom tíme. Ak je toto rozhranie pre človeka náročné na pochopenie, prípadne samo o sebe kladie na používateľa vysokú mieru (technických) znalostí, celkový potenciál spolupráce je značne limitovaný. Naopak, ak bude rozhranie pri komunikácii s robotom pre človeka intuitívne a prirodzené, spolupráca bude vysoko efektívna a práca na spoločnej úlohe optimálna. Návrhom prirodzeného rozhrania človek-robot sa zaoberajú aj na pôde ÚRK FEI STU, kde vznikol projekt komplexného kolaboratívneho HRI pracoviska COCOHRIP, v ktorom študenti skúmajú metódy prirodzenej interakcie človek-robot pomocou pohybov tela, gest a hlasu operátora.
Ing. Marek Čorňák získal v roku 2020 inžiniersky titul na FEI STU v odbore robotika a kybernetika, momentálne študent tretieho ročníka doktorandského štúdia na FEI STU. Vo svojej diplomovej práci sa venoval návrhu gestikulárneho rozhrania medzi človekom a robotickým systémom, v rámci HRI výskumu na fakulte, kde vytvoril vlastnú aplikáciu pre riadenie robotického systému gestami. Predmetom jeho výskumu je oblasť interakcie človek-robot s dôrazom na kolaboratívne robotické technológie využívajúce rôzne senzorické systémy a softvérové algoritmy. V rámci pedagogickej činnosti sa zameriava aj na vedenie študentov pri bakalárskych prácach zameraných na problematiku HRI.
- 7. 12. 2022, 17:30-19:00, FabLab (59. prednáška)Martin Madaras: Algoritmy 3D počitačového videnia pre bin-picking.
V prednáške sa zameriame na problém bin-pickingu z pohľadu 3D počítačového videnia. Úlohou bin-pickingu je zo vstupných dát nájsť transformácie jednotlivých objektov v scéne, ktoré sa použijú na výber objektov pomocou robotického ramena. Vstupné dáta s ktorými budeme pracovat sú organizované mračná bodov získané 3D skenerom. Rozoberieme si algoritmy ako segmentácia vstupného mračna bodov a lokalizácia objektov v mračne bodov.
Bonus: súčasťou prezentácie bude aj praktická ukážká bin-pickingu, zabezpečená firmou Photoneo.
Prednáška sa bude fyzicky konať vo Fablabe, aj sa jej bude možné zúčastniť na diaľku.
Martin Madaras sa zaoberá výskumom a vyvíja aplikácie v oblasti počitačového videnia vo firme Skeletex Research s.r.o., ktorá dlhodobo spolupracuje v tejto oblasti s firmou Photoneo s.r.o. V rokoch 2018 - 2021 prednášal na FIIT STU, od roku 2015 prednáša a robí výskum na FMFI UK, kde nedávno habilitoval v oblasti hybridných metód 3D počitačového videnia. Jeho výskum sa zameriava na spracovanie 3D geometrie, paralélne spracovanie dát z 3D skenerov a kamier, a renderovanie syntetických datasetov pre metódy hlbokého učenia na tréning neúronových sieti pre 3D videnie a spracovanie vizuálnych dát.