Robotické prázdniny 7.0
Richard Balogh
Na pôde Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave sa uskutočnil v dňoch 4. až 8. septembra už 7. ročník podujatia s názvom Robotické prázdniny. Účastníci vo vekovom rozpätí 16 až 42 rokov sa celý týždeň venovali témam, ktoré sú nejako spojené s robotikou. Či už to bola prednáška z histórie robotiky, alebo diskusia s autorom víťazného robota zo súťaže Istrobot, účastníci využili každú možnosť na výmenu skúseností a získanie nových poznatkov.
Obsah
Cieľ
Cieľom tohtoročných robotických prázdnin je sústrediť záujemcov o robotiku na jednom mieste, umožniť im prácu so špičkovými technológiami a v neposlednom rade zrealizovať nejaký zaujímavý projekt.
Pondelok, 4. IX. 2006
- 9:00 Videoprojekcia
Na začiatok sme si pozreli niekoľko motivačných videí, privítali sme účastníkov a vzájomne sme sa zoznámili. Po ponuke možných projektov sa zdá, že najviac zaujala súťaž Robotchallenge vo Viedni, chalani sa pokúsia urobiť robota na detekciu pukov modrej a červenej farby. Druhú skupinu láka robot, ktorý by bol schopný prejsť zadanú trasu v parku po asfaltových chodníčkoch (Robotour, Praha). Na konci týždňa vidno, že poniektorým ľuďom chýba nielen trocha sebakritické videnie, ale najmä skúsenosti.
- 11:00 Rozdelenie do skupín.
Účastníkom sme ukázali robotov, s ktorými môžu pracovať. Máme k dispozícii Robotnačku, Robosapiena, S-Bota a Boe-Botov. Okrem toho doniesol Andy aj stavebnicu Lego Mindstorms. Nainštalujeme potrebné programové vybavenie a začínajú prvé pokusy... - 15:00 Ako funguje MyBug
Popoludní priniesol jeden z víťazov súťaže Istrobot, Michal Novák, študent FEI, svojho robota MyBug a okrem praktického predvedenia vysvetlil podrobnosti jeho koštrukcie. Až do večera sa potom chalani pokúšali postaviť robota z Lega a programovali Boe-Bota.
Utorok, 5. IX.
- 10:00 História robotiky
V trojhodinovej obsiahlej prednáške Doc. Ing. Petra Hubinského, PhD. z FEI STU, sme prešli od praveku robotiky až po najnovšie úspechy vo svete. Na záver na spestrenie niekoľko videoukážok. Veľmi užitočné pre začiatočníkov, ale aj starší sa dozvedeli niekoľko zaujímavostí. Mrzí ma len to, že som nemohol kvôli porade ostať na celej prednáške. - 14:00 Development tools for PIC processors
Túto krátku prezentáciu využil Adrian Dabrowski z rakúskej organizácie InnoC.at (Österreichische Gessellschaft für innovative Computerwissenschaften) na oboznámenie so šikovnou doštičkou pre procesor PIC 16F877 ktoré využívajú na výučbu vo Viedenskej HTL Spengergasse. Niekoľko kusov neosadených plošných spojov nám ostalo k dispozícii pre prípadných záujemcov. -
15:00 Autonomous sailboat RoboAT (Autonómna plachetnica)
No a toto už bol jeden z headlinerov celého podujatia. Roland Stelzer, taktiež z Viedenského InnoC.at predstavil autonómnu plachetnicu Roboat, loď, ktorá zvíťazila v tohtoročnej súťaži Microtransat. Zaujímavé technické riešenie, napínavý príbeh stavby lode a napokon skvelé víťazstvo v Tolouse, vo Francúzsku.
- 16:00 Praktická ukážka lode Roboat.
Jasné, že robotikov neuspokojí suchá prezentácia, museli sme mať aj mokrú. Vďaka pochopeniu Mestských lesov Bratislava sme mohli loď vyskúšať na prvom jazere na Železnej studničke. Hoci všetky zariadenia fungovali ako mali, pri rozbaľovaní nenastali žiadne nepredvídané problémy, aj ten elektrický generátor sme napokon nahodili, len vietor nikde. O to fantastickejšie bolo, že v neuveriteľne slabom vetríku loď napokon prešla celú požadovanú trasu a vrátila sa na breh. Jediné, čo vypovedalo službu bol záložný elektrický motor, ktorý slúži pri poruche a bezvetrí na bezpečné privedenie lode na breh. Celkový dojem z bezhlučne sa plaviacej inteligentnej lode, ktorá kormidluje a natáča plachty tak, aby prišla na základe údajov z GPS tam kam má, bol skutočne vynikajúci. Mali sme možnosť vidieť naozaj veľmi zaujímavý projekt. No a keď sme už vyrazili do prírody, úspech sme oslávili priamo na mieste opekaním špekačkov pri ohníku. Ďakujeme hlavne Andymu, ktorý nielen, že celé tieto lukulské hody financoval, ale pripravil aj kultúrny program a podľa slov jedného z účastníkov ...patril Žoltyj parochod k vrcholom večera.
Naopak, k nezabudnuteľným zážitkom bez ktorých by sme sa radi zaobišli patrili nálety vyhladovaných komárov, ktoré už návno nemali také skvelé podmienky.
Streda, 6. IX.
- Práca na projektoch
Na stredu sme nenaplánovali žiaden prednáškový program, aby sa mohlo pracovať na projektoch a aby spoločná práca trocha postúpila vpred. Nepohlo sa však celkom podľa mojich predstáv, akurát sa niektorí pohrali s Legom a Pablo priniesol vrtuľník na diaľkové ovládanie, ktorý sa však ťažko ovláda.
Štvrtok, 7. IX.
- 10:00 Začíname s CPLD Xilinx
Vďaka ochote pána Ivana Vyžinkára, ktorý ukázal základy práce s programoveteľnými logickými obvodmi CPLD firmy Xilinx sme mali možnosť zabŕdnuť aj do oblasti návrhu integrovaných obvodov. Priniesol neuveriteľné množstvo vývojových kitov pre obvody FPGA Spartan, Cool Runner a venoval sa záujemcom aj popoludní. Ostalo po ňom plné CD rozličnej dokumentácie a príkladov. - 12:00 Základy OpenCV
Keďže viacerých účastníkov zaujala problematika spracovania obrazu a po svete chodí dobrá víla Janka Lachová z firmy MicroStep-MIS, vznikla takmer na počkanie skvelá a názorná prednáška o možnostiach knižnice OpenCV. Dokonca aj menej skúsení programátori (napr. ja), pochopili o čo ide a určite to onedlho vyskúšame v nejakom projekte. - 14:00 Exkurzia
Popoludní sme zašli na susednú FMFI UK, kde má Medzinárodné laserové centrum jedno z laboratórií, zamerané na 3D skenovanie a reverzný inžiniering. Pán Ján Čarnický nám predviedol v praxi, ako sa z niekoľkých špeciálnych fotografií (objekt s premietnutou mriežkou) dá v počítači vytvoriť jeho trojrozmerný model.
Po návrate na FEI sa potom až do večera robili pokusy s CPLD Xilinx a vyskúšali sme aj niektoré zaujímavé demo projekty. Kto chcel, mohol si vyskúšať prácu na niektorej s dosiek p. Vyžinkára.
Piatok, 8. IX.
- 9:00 Vývojová doska pre obvody AVR
Posledný deň začal stručným predstavením vývojovej dosky pre procesory AVR ATmega firmy Atmel. Doska je určená hlavne začiatočníkom a umožňuje prakticky vyskúšať prácu so všetkými podsystémami tohoto procesora bez ďalších prídavných zariadení. - 10:00 Ako funguje robot Gauss
Ďalší z víťazov súťaže Istrobot, (Andrej Osuský z FMFI UK si našiel čas aby predstavil svojho robota Gauss. Umožnil účastníkom pohľad nielen do jeho útrob, ale vďaka nápaditej vizualizácii aj do procesov prebiehajúcim v jeho kremíkovom mozgu. Zaslúžene zožal obdiv prítomných.
- 12:00 ZSTAR
akcelerometer a ZigBee
Pôvodne tu mal byť záver a ukončenie podujatia. Ale keďže po dobrodružnom putovaní (viď. záznam) k nám doputovala zásielka z firmy Freescale, urobili sme napokon aj avizovanú a neskôr zrušenú prednášku o trojosovom snímači zrýchlenia.
Tento snímač vyvinuli vo Freeescale a ukázali jeho funkciu na demonštračnej doštičke, ktorá obsahovala aj rádiový ZigBee vysielač. Doštičky sme dostali na poslednú chvíľu, pretože len v stredu vyrobili prvú sériu a tak sme sa vďaka pochopeniu firmy Freescale stali pravdepodobne prvým pracoviskom na svete, kde si mohli tento unikátny produkt vyskúšať. Je možné ho využiť aj ako bezdrôtovú 3D myš k počítaču, ale aj ako snímač nárazov, náklonu a pod.
Záverečné hodnotenie je jendoduché - napriek tomu, že sa nepodarilo doviesť
k viditeľnému koncu žiaden projekt (podobne ako v r. 2004), oproti vlaňajšiemu
ročníku, ktorý musel byť pre nedostatok záujemcov zrušený, je to úspech
a verím, že účastníci neostanú stáť a nadobudnuté vedomosti naďalej rozvinú.
Stretneme sa zasa o rok.
Dokumentácia
Pre účastníkov podujatia sme pozbierali všetky prezentácie, ktoré poskytli autori niektorých prednášok, príklady, návody, obrázky a pod. Dostanete sa tam cez tento odkaz na dokumentáciu. V prípade, že nemáte možnosť stiahnuť si také veľké množstvo dát, napíšte a pošleme CDčko.
Pre úplnosť doplníme, že k dispozícii sme mali už celkom slušnú rodinku robotov:
- 3 x Robotnačka
- 3 x Boe-Bot (aj s vybavením: CMUcam, kompas, BT, Radiomodem, Infra,...)
- 2 x SBOT (z toho jeden s PC doskou)
- 2 x Lego Mindstorms
Navrhované možnosti práce na projektoch:
- Robotchallenge Wien - disciplína s triedením červených a modrých pukov.
Viac informácií... - Eurobot 2007 - triedenie flašiek a plechoviek (upratovací robot)
Viac informácií... - Robotour 2006 - robotika.cz outdoor challenge.
Viac informácií... - Elosys - vymyslieť nejaké atraktívne interaktívne súťaže s robotmi
na výstavu v Trenčíne
Viac informácií...
Fotogaléria
Linky a odkazy
RobotickePrazdniny
- Odkazy pre účastníkov robotických prázdnin v roku 2006
Roboat
- Autonomna plachetnica
- First Microtransat Challenge Home
- Jazero - Google Maps
- Microtransat - MariaTheresia
- InnoC.at - Österreichische Gesellschaft für innovative Computerwissenschaften: Aktuell
- Jazero - Google Maps
- First Microtransat Challenge Home
OpenCV
- Open Source Computer Vision Library (intel)
- SourceForge.net: Open Computer Vision Library
- The world's largest development and download repository of Open Source code and applications
- OpenCV Tutorial by R. Laganiere
- Stanford University CS 223-B Introduction to Computer Vision
- Stanford University CS 223-B Introduction to Computer Vision
- OpenCVReferenceManual.pdf (application/pdf Object)
- Welcome - OpenCV Library Wiki
- opencv_tutorial.pdf (application/pdf Object)
- Welcome - OpenCV Library Wiki
CPLD Xilinx
- Xilinx: The Programmable Logic Company
- With superior FPGA and CPLD products, Xilinx is the leader in the digital programmable logic device (PLD) market. From financial performance to technical innovation and community involvement, Xilinx reflects the best that Silicon Valley has to offer.
- XC9500XL Resources
- This page offers information on XC9500XL resources such as devices, design tools, literature and other related products.
- Digilent - vyraba dosky a su tam priklady
- Open Cores (procesory, komunikacia, ...)
- OPENCORES.ORG endorses development and hosts a repository of free, open-source cores (chip designs) and supplemental platforms (boards).
Ostatne
- Všetko ostatné