[Novinky] [Pravidlá] [Roboti] [Poradňa] [Archív]

1. ročník (2001)

25. apríla 2001 sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU uskutočnil prvý ročník súťaže mobilných autonómnych robotov

Obsah

 1. Správa o priebehu
 2. Pravidlá
 3. Roboti
 4. Obrázky
 5. Videá
 6. Prehľad médií

Sprava o priebehuNa začiatok

Bol určený pre súťaž v hľadaní čiary a vyhýbaní sa prekážkam na dráhe. Pre tento účel bol aj skonštruovaný. Mojím cieľom bolo urobiť čo najjednoduchšiu mechanickú a elektrickú časť a zvyšok nechať na programe.

PravidlaNa začiatok

1. Pathfollower

Cieľom súťažiaceho v tejto kategórii je zostrojiť mikropočítačom riadeného autonómneho robota, ktorý čo najrýchlejšie prejde určenú dráhu a zdolá všetky jej nástrahy. Trasa je daná namaľovaným tmavým pruhom šírky 15 mm na svetlom podklade. Na dráhe sú umiestnené rozličné prekážky, napríklad tunel, tehlička, ktorú treba obísť a pod. Úlohou robota nie je nájsť správnu cestu (nebudú žiadne križovatky a odbočky), ale výhradne sledovať namaľovanú čiaru.

Podrobnosti...

2. Micromouse

Cieľom súťažiaceho je zostrojiť mikropočítačom riadeného autonómneho robota - myš, ktorá dokáže prejsť zadané bludisko a nájsť cieľ v čo najkratšom čase.

Bludisko tvorí 16×16 základných štvorcov rozmerov 18×18 cm. Steny bludiska sú 5 cm vysoké a 1,2 cm hrubé. Cestičky medzi stenami sú široké 16,8 cm. Steny bludiska sú zboku biele, horná strana steny je červená. Podlaha bludiska bude čierna. Povrch stien bludiska odráža infračervené svetlo a povrch podlahy ho pohlcuje. Štart bude v jednom z rohových štvorčekov, cieľ bude v strede. V bludisku nebudú izolované ostrovy, takže sa dá použiť pravidlo pravej ruky.

Myš musí byť autonómna, max. rozmerov 25×25 cm. Počas 15 minút v bludisku sa môže myš 10 krát pokúsiť prejsť od začiatku do cieľa, pričom môže hľadať optimálnu trasu.

Podrobnosti...

3. Voľná jazda

Táto kategória je určená na predvádzanie výrobkov, ktoré nespadajú do prvých dvoch kategórií. Obmedzenia nie sú žiadne, s výnimkou dodržania bezpečnostných predpisov. Každý súťažiaci môže počas 5 minút predviesť všetko, čo jeho robot dokáže. Jeho výkon ocenia diváci potleskom, zvíťazí robot, ktorý získa najsilnejší potlesk.

ObrázkyNa začiatok

Pre zaujímavosť uvádzame počet prihlásených do jednotlivých kategórií:

  Pathfollower  15 (od 17 do 40 rokov)
  Micromouse    6 (od 17 do 26 rokov)
  Voľná jazda   4 (od 20 do 22 rokov)
Žiaľ, pre najrozličnejšie technické problémy sme mali v deň súťaže možnosť vidieť len zlomok pôvodne prihlásených účastníkov.

Cyberbug
Emil
Kubo
F.A.A.K.

mr1.

ObrázkyNa začiatok

ObrázkyNa začiatok

V deň konania súťaže mohli tí, ktorí to do Mlynskej doliny nestihli, sledovať aspoň priamy prenos na internete. Ak máte záujem, môžete si pozrieť zostrih z tohoto vysielania.

ObrázkyNa začiatok

O súťaži informovali v novinách, rozhlase i televízii. Táto tabuľka obsahuje tie príspevky, ktoré sa nám podarilo zachytiť.

Podrobnosti...


[Novinky] [Pravidlá] [Roboti] [Poradňa] [Archív]© 2002 Richard Balogh
Posledná zmena: 19. septembra 2001.